top of page
חיפוש

תשע מגמות שיעצבו את הקריירה שלנו בשנת 2021


שנת 2020 הייתה שנה מטלטלת מבחינות רבות. אחד התחומים שהושפע באופן קיצוני הוא עולם העבודה. רבים מאתנו חוו שינויים גדולים באופן בו הם מבצעים את עבודתם, מבחינת מיקום, שעות, והכלים בהם אנו משתמשים לעבודתנו. האיזון בין בית עבודה הופר והיטשטש, חווינו ריחוק חברתי ולעיתים גם רגשי ממקומות העבודה, מהעמיתים, המנהלים והלקוחות שלנו וחלקנו אף הוצא לחל"ת או פוטר.

הידיעה שמדובר במשבר עולמי לא תמיד היוותה נחמה ולעיתים אף להיפך, חוסר הודאות הגלובלי השרה תחושת לחץ וחרדה מפני הלא ידוע.

אני מצרפת כאן את עיקרי הדברים של מאמר שהופיע ב Jungle Gym וניסה לחזות בעזרתם של מומחים מהתעשייה את המגמות והטרנדים, שיעצבו את הקריירה שלנו בשנים הקרובות.

אני מאמינה שאם נצליח להתכונן ולהתאים את עצמנו ואת הארגון שלנו למציאות המשתנה, נהיה מוכנים טוב יותר למשבר הבא.


1. לחיות און-ליין או השוויון הגדול

השינוי כבר כאן והוא יתעצם. בעשור הקרוב, הצלחה בקריירה תהיה תלויה הרבה פחות במיקום הפיזי שלנו ויותר באתרים, ברשתות ובקהילות בהם אנו מבלים באינטרנט. פירוש הדבר, שנוכחות בשיחות הנכונות ובקהילות מקוונות מקצועיות ורלוונטיות, מעולם לא היה חשוב יותר.

במציאות החדשה המקום בו אנו גרים כבר לא יקבע את עתידנו. בשעה שיותר ויותר חברות עוברות לצמיתות לעבודה מרחוק, אנשים מכל רחבי העולם מקבלים ההזדמנות להצטרף לחברות הצומחות במהירות ולרשתות וקהילות של אנשים מוכשרים בעלי עניין דומה.


2. גיוס גלובלי

ככל שהעבודה מרחוק תמשיך ב 2021, קיים צפי שהגיוס וההעסקה הגלובליים יחלחלו גם לחברות מקומיות, שלא היו מורגלות בגיוס עובדים מחוץ למדינתם. עובדים שנעים בין מדינות יפנו מועמדים, בארצות בהן הם מבקרים לחברות שהם מכירים, וחברות ירצו ויוכלו לנצל את הכישרונות החדשים הללו ולתמוך בעובדים המתניידים וחיים ברחבי העולם.

חברות סטארט-אפ יוקמו לטובת ניווט וניהול טאלנטים גלובלי ויסייעו לחברות למצוא ולהעריך מועמדים, להעניק לעובדים חבילות תגמולים, ולאפשר חינוך בינלאומי.


3. טלאנטים לפי דרישה

הטלטלה בשנה האחרונה הפכה את מודל העסקה זה לאטרקטיבי הרבה יותר.

כתוצאה מהשינויים בשוק והצורך בקיצוץ בעלויות, חברות נשארו עם פערי מיומנות המגבילים את רמות השירות והצמיחה העסקית שלהן. שוק של טאלנטים פרילנסרים, מאפשר לחברות להעסיק מומחים עצמאיים הרבה יותר מהר משיטות גיוס והעסקה מסורתיות. במקום שיהיה עליהם לחכות חודשים לטאלנט הנכון, מנהלים יכולים להשתמש בשוק טאלנטים מגוון וזמין, כדי לקבל עזרה תוך מספר שעות ולטווחי זמן ממוקדים.


4. קריירה "נזילה"

משקיעים מנוסים מפזרים סיכונים ונמנעים להשקיע בחברה אחת בלבד; הסיכון מרוכז מדי. במקום זאת הם בונים תיקים. הצפי הוא שלאורך זמן עובדים ישקיעו את זמנם וכישרונם בצורה דומה ויעבדו במשרות חלקיות מרובות על פלטפורמות עבודה מרחוק.


5. מינוף מעסיק

האירועים הכלכליים שנגרמו על ידי המגפה יגרמו לזעזוע במאזן הכוחות בין חברות לעובדים ולמרבה הצער, מאזן זה, לא צפוי להטות לטובת העובדים, במיוחד לא אל העובדים בקבוצות חלשות. ללא התערבות ממשלתית או חברתית, נוכל לצפות באי-השוויון החברתי, כלכלי והגזעי הקיים מחמיר מאוד בשנים הבאות.


6. ניהול תוכניות עבודה ואסטרטגיות פעולה

ככל שקצב השינוי ממשיך להאיץ, מנהלים זקוקים לגישה אחרת ביחס לתכנון. תכניות עבודה מתקשות לבנות תחזית מדוקדקת לחמש שנים או לעתיד לא צפוי. מנהלים צריכים להתמקד בהעצמת עובדים במטרה לבנות הרגלים ומיומנויות, שיאפשרו להם להגיב במהירות לשינויים בסביבה. חברות צריכות לבנות תרבות המעודדת עובדים לבצע ניסויים, להציף בעיות וללמד עמיתים את מה שהם יודעים ולהעצים את אנשיהם עם הכישורים והמחשבה הדרושים, זאת כדי לספק עבודה יוצאת דופן בכל תרחיש.


7. תרבות בריאות

בשנה הקרובה צפויות חברות להתמודד עם בריאות ורווחת עובדיהם באמצעות פעילויות ארגוניות ותרבותית מובנות כמו: ימים ללא פגישות, הפסקת צהרים ארוכה ללא חיבור למערכות, פגישות וירטואליות בהליכה (על מנת לצאת מהבית ולחלץ עצמות), מפגשי מדיטציה ומיינדפולנס לפני פגישות.


8. למידה קהילתית

אחרי שבילנו את השנה המנותקים מהרשתות חברתיות הפיזיות שלנו, אנשים מתגעגעים לקהילתיות. כתוצאה מכך, אנו צפויים לראות חברות אד-טק המנסות למנף את כוחה של הלמידה החברתית. זו מגמה שכבר החלה עם Udemy, MasterClass ודומיהם וצפויה להתחזק בעתיד. חברות עסקיות שיצליחו לאמץ שיטות אלו, עשויות להניב תוצאות למידה ותוצאות פיננסיות טובות יותר.


9. עבודה בשידור חי

בעידן העבודה מרחוק, קשה יותר לעובדים ללמוד אחד מהשני. בעוד שפעם היה פשוט להתבונן בעמית לעבודה מתמודד עם בעיות, ע"י הצצה מעבר לכתף לעבר השולחן שליד, כעת עבודת עמיתים נעשתה בלתי נראית לעין. יכולת נעלמת זו לחזות בעבודתו של מנהל או עמית, משפיעה מאוד על עובדים זוטרים, שמקבלים פחות חשיפה למומחים ותיקים, ומאבדים הזדמנויות ללמידה ונטוורקינג.

את אחד הפתרונות שהופיעו כדי למלא את הפער הזה, אפשר למצוא ב Twitch. על פלטפורמת לייב זו הושקו ערוצים המדמים חווית עבודה משרדית ויוצרים נראות טובה יותר של העברת מומחיות וידע בעבודה.

יתכן כי בעתיד אפשר יהיה לראות מנהלים משדרים את עצמם עובדים בשידור חי. אם הדבר יהפוך לפרקטיקה סטנדרטית, ניתן יהיה להציע הזדמנויות למידה הנחוצות מאוד לדור הבא של העובדים.

Comments


bottom of page